PROJEKT WYMIANY MŁODZIEŻY Z MIAST PARTNERSKICH ELMSHORN I STARGARD
Szkoła Podstawowa nr 1 im Juliusza Słowackiego w Stargardzie przełamuje bariery kulturowe i językowe, oraz przekonanie, że nauka języka w szkole nie może być skuteczna. Udowadniamy, że w naszej szkole nauka języka niemieckiego to przygoda i przyjemność.
W dniach 08-12 kwietnia 2019 roku odbył się projekt wymiany młodzieży niemieckiej i polskiej współfinansowany ze środków Deutsch-Polnisches Jugendwerk (Polsko Niemiecka Wymiana Młodzieży). Nasi uczniowie mieli szansę na żywe i autentyczne spotkanie z językiem oraz kulturą kraju naszych sąsiadów. Grupa 10 osób pod opieką p. Gabrieli Nikołaj- Pągowskiej – koordynatora projektu i p. Joanny- Nowak Górskiej wyjechała na pięć dni do miasta Elmshorn w okolicy Hamburga, gdzie spędziła mnóstwo czasu ze swoimi niemieckimi kolegami, budując kontakty, nawiązując przyjaźnie, ucząc się języka niemieckiego i wspólnej historii naszych miast.
W programie znalazły się takie aktywności jak wspólne gotowanie, wycieczka do Hamburga, zwiedzanie Muzeum Przemysłu w Elmoshorn i „Miniaturwunderland” w Hamburgu, gdzie widzieliśmy największą makietę kolejki elektrycznej w Europie. Panorama Hamburga z pokładu autobusu wycieczkowego wzbudziła prawdziwy zachwyt. Mieliśmy okazję zobaczyć wiele zabytków Hamburga: min.: tunel pod rzeką Łabą, spichlerze, system kanałów załadunkowych, port, jeden z najpiękniejszych kościołów „Santmichaelskirche” i wiele innych. Grupa projektowa wspólnie uczestniczyła w wykładach, zajęciach ze wspinaczki wysokogórskiej, zajęciach budujących zaufanie w zespole, zorganizowała zajęcia z gotowania w mieszanych dwujęzycznych zaspołach, uczestniczyli w zajęciach interaktywnych i lekcji w szkole sprzed 100 lat . Nasi niemieccy koledzy i ich opiekunowie bardzo chętnie uczyli się też słów w języku polskim. Szczególną trudność sprawiały naszym niemieckim partnerom wyrazy takie jak „gdy” i „cześć”. Bardzo istotną funkcję w integracji młodzieży odegrały również różnorodne zajęcia sportowe. Mieliśmy okazję uczestniczyć w zajęciach z diablo, uczyliśmy się żonglerki i sztuczek cyrkowych. Całemu programowi towarzyszył na stałe duch dobrej zabawy.
„Udział w projekcie był dla nas bardzo cennym doświadczeniem, pozwolił przełamać strach przed mówieniem i poznać nowych świetnych ludzi” mówi jedna z uczennic Szkoły Podstawowej nr 1. Najważniejsze dla wszystkich uczestników programu okazały się: okazja do komunikacji i kontaktu z inną kulturą. Uczniowie skonfrontowali swoje doświadczenia z przekonaniami wyniesionymi ze swoich domów i środowisk. Bardzo poszerzyli swoje horyzonty i wzbudzili w sobie ciekawość świata.
Nasi uczniowie mieli okazję spotkać rówieśników pozbawionych stereotypów i otwartych na nowe znajomości. Uczestnicy projektu, którzy zaczęli naukę języka niemieckiego w siódmej klasie doskonale dawali sobie radę w bezpośredniej komunikacji. Już trzeciego dnia zniknęły bariery językowe i strach przed popełnianiem błędów. Dzięki przyjaznej atmosferze i sympatycznym partnerom projekt przebiegał dokładnie według zamierzonych celów. Młodzi ludzie z dwóch odmiennych kulturowo krajów mieli okazję poznać się bliżej, zaprzyjaźnić i obalić niesłuszne stereotypy, które nadal przeszkadzają nam w kontaktach między narodami polskim i niemieckim.