W RAMACH PROJEKTU „INDYWIDUALIZACJA NAUCZANIA W SP 1”
22.05 – 24.05.2019
W dniach 22.05 – 24.05.2019 wybrani uczestnicy projektu (3 chłopców i 7 dziewcząt) z klas 4-5 wyjechali do Torunia, a ściślej mieszczącej się nieopodal miejscowości Wielka Nieszawka. Miejscem pobytu był hotel „OLENDER”, w którym uczestnicy mieli również możliwość korzystania z Centrum Sportu i Rekreacji.
Program wyjazdu przewidywał także zajęcia edukacyjne, związane z ofertą poznania Torunia. W planach pojawiły się kluczowe miejsca i obiekty naukowo – historyczne.
Zwiedzając PLANETARIUM uczniowie mieli okazję do zapoznania się z różnorodną ofertą placówki, skierowaną na poznanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań, pasji i uzdolnień. Projekcja filmu pozwoliła na przybliżenie wiedzy dotyczącej układu i nazw planet oraz ciekawostek dotyczących Układu Słonecznego.
Wizyta w Bazie MARS#17 umożliwiła uczestnikom znalezienie się w przestrzeni zaaranżowanej w formie bazy kosmicznej, gdzie odwiedzający niczym członkowie załogi mieli do wykonania określone czynności, niezbędne do tego, by przeżyć poza Ziemią i wykonać powierzone im zadania. Ich misją było nie tylko monitorowanie stanu Bazy, ale także usuwanie drobnych awarii, badanie próbek gruntu "Czerwonej Planety" czy właściwe gospodarowanie energią. Baza MARS#17 to nowoczesna i multimedialna przestrzeń, która nie tylko uczy, inspiruje, rozwija umiejętności i pobudza kreatywność, ale też zapewnia dobrą zabawę!
Interaktywna wystawa GEODIUM poświęcona jest Ziemi jako planecie. Jej centralny element stanowi obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Dzięki grze świateł w łatwy sposób można przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu następuje noc. Wokół globusa znajdują się interaktywne urządzenia, dzięki którym można samodzielnie eksperymentować, włączając odpowiednie przyciski. Na wystawie są też 2 stanowiska z kolekcją skał i minerałów. Cztery narożniki sali GEODIUM to plastyczne instalacje pokazujące, jak na przestrzeni dziejów zmieniała się nasza planeta. Odwiedzający znaleźli tam wybuchający wulkan, ocean będący kolebką życia, monumentalny lodowiec z zorzami polarnymi, czy wreszcie makietę cywilizacji człowieka. Wykaz stanowisk interaktywnych w sali GEODIUM to: pole magnetyczne, trzęsienie Ziemi, konwekcja, atmosfera Ziemi, efekt Coriolisa, płyty litosferyczne, lepkość cieczy, cyklon, źródła energii odnawialnej, tornado, spłaszczenie planet, start rakiety, zorza polarna, kolekcja meteorytów.
Kolejnym etapem spotkania z Toruniem było zwiedzanie miejscowej starówki wraz z jej wyjątkowymi miejscami, które wskazywał i w interesujący sposób opisywał miejscowy przewodnik. Uczestnicy mieli okazję poznać historię murów obronnych, zabytkowych kościołów i innych, ważnych dla miasta historycznych obiektów. Była to cenna lekcja o dawnych dziejach Torunia oraz ich wpływ na współczesne funkcjonowanie tego miejsca.
Zajęcia w Centrum Sportu i Rekreacji OLENDER (m.in. kręgielnia i aquapark) pozwoliły na relaks i doskonalenie umiejętności integracji i współpracy.
Uczestnicząc w wycieczce uczniowie rozwinęli umiejętność praktycznego zastosowania wiedzy z różnych dziedzin, doskonalili kompetencje matematyczne, naukowo – techniczne oraz społeczne, rozwinęli kreatywność i otwartość na nowe doświadczenia. Różnorodna tematyka i forma zajęć edukacyjnych wzbudziły duże zainteresowanie i stanowiły wyjątkową inspirację dla uczestników wyjazdu.
Opiekunowie wyjazdu:
Anna Łabuń
Izabela Wojciechowska