***
Gala wręczenia nagród Laureatom Konkursów Przedmiotowych
11 czerwca 2019r. w Szczecinie odbyła się uroczysta Gala wręczenia nagród Laureatom Konkursów Przedmiotowych województwa zachodniopomorskiego w roku szkolnym 2018/2019.
Wśród wyróżnionych byli uczniowie naszej szkoły:
Małgorzata Suchowerska z klasy VIII a z Geografii,
Michał Glapka z klasy VIII d z Geografii,
Krzysztof Król z klas VIII c z Fizyki,
Jędrzej Matkowski z Fizyki
i Paweł Stefaniak z klasy VIII a z Wiedzy o społeczeństwie
GRATULUJEMY !!!
1
WYJAZD EDUKACYJNY DO TORUNIA
W RAMACH PROJEKTU „INDYWIDUALIZACJA NAUCZANIA W SP 1”
22.05 – 24.05.2019
W dniach 22.05 – 24.05.2019 wybrani uczestnicy projektu (3 chłopców i 7 dziewcząt) z klas 4-5 wyjechali do Torunia, a ściślej mieszczącej się nieopodal miejscowości Wielka Nieszawka. Miejscem pobytu był hotel „OLENDER”, w którym uczestnicy mieli również możliwość korzystania z Centrum Sportu i Rekreacji.
Program wyjazdu przewidywał także zajęcia edukacyjne, związane z ofertą poznania Torunia. W planach pojawiły się kluczowe miejsca i obiekty naukowo – historyczne.Zwiedzając PLANETARIUM uczniowie mieli okazję do zapoznania się z różnorodną ofertą placówki, skierowaną na poznanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań, pasji i uzdolnień. Projekcja filmu pozwoliła na przybliżenie wiedzy dotyczącej układu i nazw planet oraz ciekawostek dotyczących Układu Słonecznego.
Wizyta w Bazie MARS#17 umożliwiła uczestnikom znalezienie się w przestrzeni zaaranżowanej w formie bazy kosmicznej, gdzie odwiedzający niczym członkowie załogi mieli do wykonania określone czynności, niezbędne do tego, by przeżyć poza Ziemią i wykonać powierzone im zadania. Ich misją było nie tylko monitorowanie stanu Bazy, ale także usuwanie drobnych awarii, badanie próbek gruntu "Czerwonej Planety" czy właściwe gospodarowanie energią. Baza MARS#17 to nowoczesna i multimedialna przestrzeń, która nie tylko uczy, inspiruje, rozwija umiejętności i pobudza kreatywność, ale też zapewnia dobrą zabawę!Interaktywna wystawa GEODIUM poświęcona jest Ziemi jako planecie. Jej centralny element stanowi obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Dzięki grze świateł w łatwy sposób można przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu następuje noc. Wokół globusa znajdują się interaktywne urządzenia, dzięki którym można samodzielnie eksperymentować, włączając odpowiednie przyciski. Na wystawie są też 2 stanowiska z kolekcją skał i minerałów. Cztery narożniki sali GEODIUM to plastyczne instalacje pokazujące, jak na przestrzeni dziejów zmieniała się nasza planeta. Odwiedzający znaleźli tam wybuchający wulkan, ocean będący kolebką życia, monumentalny lodowiec z zorzami polarnymi, czy wreszcie makietę cywilizacji człowieka. Wykaz stanowisk interaktywnych w sali GEODIUM to: pole magnetyczne, trzęsienie Ziemi, konwekcja, atmosfera Ziemi, efekt Coriolisa, płyty litosferyczne, lepkość cieczy, cyklon, źródła energii odnawialnej, tornado, spłaszczenie planet, start rakiety, zorza polarna, kolekcja meteorytów.
Kolejnym etapem spotkania z Toruniem było zwiedzanie miejscowej starówki wraz z jej wyjątkowymi miejscami, które wskazywał i w interesujący sposób opisywał miejscowy przewodnik. Uczestnicy mieli okazję poznać historię murów obronnych, zabytkowych kościołów i innych, ważnych dla miasta historycznych obiektów. Była to cenna lekcja o dawnych dziejach Torunia oraz ich wpływ na współczesne funkcjonowanie tego miejsca.
Zajęcia w Centrum Sportu i Rekreacji OLENDER (m.in. kręgielnia i aquapark) pozwoliły na relaks i doskonalenie umiejętności integracji i współpracy.
Uczestnicząc w wycieczce uczniowie rozwinęli umiejętność praktycznego zastosowania wiedzy z różnych dziedzin, doskonalili kompetencje matematyczne, naukowo – techniczne oraz społeczne, rozwinęli kreatywność i otwartość na nowe doświadczenia. Różnorodna tematyka i forma zajęć edukacyjnych wzbudziły duże zainteresowanie i stanowiły wyjątkową inspirację dla uczestników wyjazdu.
Opiekunowie wyjazdu:
Anna Łabuń
Izabela Wojciechowska13
Szkolny Konkurs Informatyczny
10 czerwca 2019r. odbył się Szkolny Konkurs Informatyczny. Z testem, przygotowanym w aplikacji Quizizz i składajacym sie z 57 pytań zmagali się uczniowie klas VIII. Celem konkursu było rozwijanie wiedzy informatycznej, promowanie uczniów wyróżniających się uzdolnieniami informatycznymi, a także stworzenie możliwości sprawdzenia wiedzy i umiejętności. Uczniowie rozwiązywali test dotyczący takich zagadnień jak: budowa komputera, urządzenia peryferyjne, jednostki informacji, rodzaje pamięci, pojęcia informatyczne, oprogramowanie i rodzaje systemów operacyjnych, wiadomości o programie Word, Excel, kodowanie, programowanie i bezpieczeństwo w sieci.
I miejsce - Krzysztof Król
II miejsce - Marcin Bogucki
III - Jakub Urban
Na zakończenie konkursu uczestnicy dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Gratulujemy!!!
LAS CAŁY NASZ
"Las cały nasz" to hasło towarzyszyło uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 w Stargardzie podczas spotkania w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo – Leśnej w Kliniskach z okazji Dni Lasu 2019. Uczniowie klas IV-VIII Stargardzkiej Jedynki po raz piąty uczestniczyli w tak ważnym dla leśników wydarzeniu organizowanym przez Nadleśnictwo Kliniska. Wszystkie zaproszone z tej okazji do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo Leśnej w Kliniskach Szkolne Koła LOP, koła przyrodnicze, koła zainteresowań o charakterze artystycznym i zespoły wokalne starały się zaprezentować podczas występów jak najlepiej. Nasi uczniowie również wypadli znakomicie: Zuzia z klasy VI oraz Szymon, Jędrzej, Casper, Kacper K., Kacper N., Kacper S., Krystian, Krzysztof i Eryk – uczniowie klasy VIII C i Jakub z klasy VIII B.Tegoroczne hasło naszej szkoły: „Las Cały Nasz” , a leśne stoisko szkolne pani Aurelia Tomczyk dedykowała projektowi „Trzymaj formę”. Pani Małgorzata Rył – kierownik Ośrodka Edukacji Leśnej podsumowała Konkurs Plastyczny pt. „Leśni Mieszkańcy Puszczy Goleniowskiej” w którym uczniowie z „Jedynki” brali udział. Tym razem uczniowie z naszej Szkoły nie powtórzyli sukcesów z lat poprzednich. .Spotkaniu z okazji Dni Lasu towarzyszyła przyjazna, twórcza i odświętna atmosfera, a wszystkie zaproszone dzieci i młodzież miały okazję do:posłuchania leśnych sygnalistów, odwiedzenia plenerowej Kancelarii Leśniczego, poznania tajników pracy Społecznego Stowarzyszenia Ratowniczego, spotkania się z przedstawicielami Żandarmerii Wojskowej, Straży Pożarnej, Policji i Straży Leśnej, pospacerowania po urokliwym terenie Ośrodka Edukacji Przyrodniczo Leśnej, wzajemnego poznania się, uczestniczenia w grach i zabawach przygotowanych przez prowadzących. Uczestnicy edukacyjnej imprezy plenerowej z okazji „Dni Lasu 2019” mogli ponadto : zdobić kamienie, wziąć udział w leśnej łamigłówce i kole wiedzy, lepić gliniane ozdoby i naczynia, wykonać papierowe i tekstylne ozdoby, rozmawiać z leśnikami, „wchodzić w niebezpieczne zakręty z zawrotną prędkością” na symulatorze ruchu, uczestniczyć w różnego rodzaju szkoleniach i zabawach, uczyć się m.in. o sowach, poznawać leśnych artystów, dowiedzieć się jak trzeba chronić las przed pożarem.oraz wspólnie zasiąść przy ognisku i upiec kiełbaski.
Opiekun SK LOP: L. Janeczek
9
MIĘZYSZKOLNY KONKURS PRZYRODNICZY 2019
5 czerwca 2019 r. uczennice klasy VI D: Nikola Orzechowska, Julia Zygmuntowicz i Nikola Zygmuntowicz reprezentowały naszą Szkołę w 51. edycji Międzyszkolnego Konkursu Przyrodniczego o zasięgu powiatowym. Tematyka konkursu obejmowała: ochronę gatunkową roślin i zwierząt, rezerwaty przyrody i pomniki przyrody województwa zachodniopomorskiego, podstawowe akty prawne związane z ochroną przyrody w Polsce i na świecie, wkład polskich uczonych na polu ochrony przyrody oraz aktualne zagadnienia dotyczące ekologii i ochrony środowiska, Parki Narodowe w Polsce. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Stargardzie. Uczennice wykazały się dużą wiedzą. Znalazły się wśród laureatów Konkursu. Gratulacje!
Konkurs "Ekologia i Świat"
4 czerwca 2019 r. przeprowadzono II Konkurs Przyrodniczy pn. „Ekologia i Świat”.
Celem konkursu było: rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, pogłębienie wiedzy i świadomości ekologicznej, kształtowanie właściwej postawy wobec wzrastającej ilości odpadów. Tematyka konkursu obejmowała umiejętność interpretowania prostych doświadczeń (zanieczyszczenie wód i powietrza); rozpoznawanie pospolitych i chronionych gatunków roślin i zwierząt; form ochrony przyrody, przyczyn i skutków zanieczyszczeń środowiska, racjonalnej gospodarki odpadami oraz wpływ środowiska na zdrowie człowieka.
Do rywalizacji przystąpili uczniowie klas VII i VIII. Uczestnicy musieli rozwiązać 10 zróżnicowanych pod względem tematyki zadań.
Po intensywnych zmaganiach wyniki końcowe przedstawiają się następująco:
I miejsce – Anna Mączka
II miejsce – Hanna Kucharczyk
III miejsce – Emilia Wardal
Na zakończenie konkursu uczestnicy dyplomy, podziękowania oraz nagrody książkowe i rzeczowe.
Fundatorem nagród był Wydział Inżynierii i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Stargardzie.
Na tropie genów i DNA
3 czerwca 2019 roku podczas zajęć otwartych SK LOP uczniowie przygotowali wystąpienie podsumowujące działania realizowane w ramach szkolnego projektu edukacyjnego pt. „Na tropie genów i DNA”. Uczniowie starannie przygotowali się do zajęć, wykonali tematyczną gazetkę ścienną, przygotowali foldery oraz prezentację w programie Prezi pozwalającą na tworzenie efektywnych prezentacji multimedialnych.
XXIV Turniej Przyrodniczy – Bogactwo Ekosystemu Rzeki Iny
W dniu 5 czerwca 2019 r., z okazji obchodów Światowego Dnia Ziemi, uczniowie klasy VIII C wzięli udział w XXIV Turnieju Przyrodniczym „Bogactwo Ekosystemu Rzeki Iny”, zorganizowanym przez Zespół Szkół Nr 5 w Stargardzie.Celem konkursu było zwrócenie uwagi na potrzebę działań na rzecz ochrony środowiska, przedstawienie tematyki dotyczącej ekosystemów rzecznych na przykładzie rzeki Iny z uwzględnieniem wędrówek organizmów wodnych oraz bogactwa ekosystemu rzeki Iny. Po uroczystym otwarciu turnieju przez Dyrektor Szkoły – panią Jolantę Kawszyn, uczestnicy spotkali się z Panem Marcinem Budniakiem, członkiem Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Iny i Gowienicy, który w bardzo przystępny sposób opowiedział młodzieży o działaniach Stowarzyszenia na rzecz „Niebieskiego Korytarza Rzeki Iny”. Uczestnikami turnieju były czteroosobowe drużyny ze Szkół Podstawowych.
Drużyna naszej Szkoły w składzie: Wiktoria Hirniak, Anna Mączka, Szymon Klimczak i Kacper Szczeciński nie miała łatwego zadania. Uczestnicy Turnieju musieli wykazać się znajomością funkcjonowania ekosystemu rzecznego na przykładzie rzeki Iny. Niezbędna była między innymi: umiejętność rozpoznawania ryb występujących w dorzeczu rzeki Iny, roślin chronionych na terenie dorzecza oraz umiejętność pracy z mapą.
W klasyfikacji końcowej drużyna zajęła I miejsce. Gratulujemy !
Kongres Samorządów Uczniowskich
Przedstawiciele naszego Samorządu Uczniowskiego 23 maja wzięli udział w Stargardzkim Kongresie Samorządów Uczniowskim w SCK. Omawialiśmy rolę SU w szkole. Odbyły się też warsztaty dotyczące relacji nauczyciel - uczeń, współpracy Samorządu Uczniowskiego z różnymi organizacjami oraz wolontariatu. Samorządowcy wymieniali się doświadczeniami, pomysłami i mieli okazję poznać ciekawe osoby.
Chcielibyśmy podziękować i pogratulować Młodzieżowemu Zespołowi Doradczemu Prezydenta Miasta Stargard za perfekcyjne przygotowanie kongresu. Na pewno będziemy w przyszłym roku.
2
Czym jest las?
W czerwcu obchodzony jest Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku
i obchodzony jest corocznie 5 czerwca w ponad 100 krajach dla przypomnienia głównych haseł konferencji dotyczących zgodności rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym otaczającego świata. W naszej szkole z tej okazji odbył się V Szkolny Konkurs Wiedzy o Lesie pt. Czym jest las? Organizowany przez SK LOP. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV – VI. Laureatami tegorocznej edycji zostali uczniowie:Nikola Zygmuntowicz z klasy VI D, Julia Zygmuntowicz z klasy VI D i Oliwia Kostecka z klasy VI D.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy!
Żywioły lasu
W piątek 31.05.2019 r. uczniowie z klasy VIII C reprezentowali naszą Szkołę
w Ogólnopolskim Turnieju pt. Żywioły Lasu. Turniejowe zmagania to interesująca gra, atutem której jest dobrze zbalansowana mechanika, w której równoważy się aspekt losowości oraz wpływu decyzji podejmowanych przez gracza na przebieg gry. Przejrzyste i intuicyjne zasady odnoszą się do potrzeb: chroń swój las przed skutkami sił żywiołów, bądź gotowy na ewentualne klęski i dbaj o to, aby las trwał dalej, z korzyścią dla ludzi i dla przyrody. Turniejowe zmagania na poziomie Regionu odbyły się w Nadleśnictwie Kliniska. Do Turnieju zgłoszono 12 drużyn ze szkół podstawowych naszego województwa.Uczniowie:
Eryk Pedersen, Szymon Klimczak, Krzysztof Król
i Kacper Krzynowek zajęli II miejsce.
Gratulujemy!
Konkurs Chemiczny o Tytuł Mistrza Chemii
We wtorek, 28 maja w szkole odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu Chemicznego o Tytuł Mistrza Chemii. Konkurs skierowany był do uczniów klas ósmych. W chemicznych zmaganiach wzięło udział 10 uczniów. Rywalizacja przebiegała w dwóch etapach. Cześć pisemna, w czasie której uczestnicy rozwiązywali test wiedzy chemicznej. Osobom tym przyszło zmierzyć się z pytaniami turnieju „Jeden z dziesięciu”, przygotowanymi przez uczennice koła chemicznego: Julię Wilkosz, Alicję Włodarczyk i Aleksandrę Szcześniak.
Tytuł Mistrza Chemii uzyskał Eryk Zbrzeski uczeń klasy 8b,
zaś wyróżnienia zdobyli
Emilia Wardal z klasy 8b i Eryk Pedersen z klasy 8c.Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom dziękujemy za wspólną zabawę i rywalizację.
3
Eko - Planeta - wyniki
Z wizytą w "Twoje Radio"
W dniu 28.05.2019r OP 0B był z wizytą w rozgłośni radiowej "Twoje Radio". Dzieci z dużym zainteresowaniem obserwowały pracę redaktorów oraz wnętrze studia. O godzinie 11.00 w wiadomościach pogodę zapowiadał Marcel O. Następnie o godzinie 11.40 była transmitowana dyskusja Marcela O. Z Miłoszem Sz. O dobrym zachowaniu.
„Obserwuję, badam, rozumiem……”
25 maja 2019r. odbył się konkurs podsumowujący realizację zajęć chemioinformatycznych w ramach innowacji pedagogicznej „Obserwuję, badam, rozumiem……”. Tematyka konkursu związana była ze 150 rocznicą Układu Okresowego Pierwiastków. W ten sposób nasza szkoła dołączyła do światowych obchodów tego wydarzenia. Uczniowie klas VII mogli sprawdzić nie tylko swoje wiadomości z chemii, ale także umiejętności posługiwania się technologią informatyczną pracując w aplikacji Quizziz. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań ucznia przedmiotami ścisłymi, wykorzystując zajęcia informatyczne do rozwiazywania różnorodnych problemów chemicznych.
Wyniki konkursu:
I miejsce - Kacper AugustynowiczII miejsce - Alicja Fatalska
III miejsce – Marta Smagowicz
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Beata Trzeciak
Magdalena Kowalczyk-Barszczak5
Wycieczka w GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
Klasa VIII B i VIII C oraz kilku uczniów z klasy VIII A, VII C i jedna uczennica z klasy VIII D uczestniczyli w szkolnej wycieczce w Góry Świętokrzyskie. W programie wycieczki m.in. Rezerwat Przyrody Kadzielnia, Wzgórze Zamkowe z Katedrą i Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach; pomnik przyrody Dąb Bartek w Zagnańsku; ruiny huty w Samsonowie, która powstała z inicjatywy Stanisława Staszica w latach 1818-23, w której wytapiano żelazo z wydobywanych w tym rejonie rud – około 800 ton surówki rocznie; Jaskinia Raj - jedna z najciekawszych jaskiń naciekowych w Polsce; wizyta w średniowiecznym Zamku Królewskim w Chęcinach oraz w położonym obok Centrum Nauki Leonardo da Vinci; zwiedzanie zabytkowego Zespołu Klasztornego Świętej Katarzyny; wejście czerwonym szlakiem na Łysicę, której szczyt porośnięty jest lasem, zbocza otaczają gołoborza, a na szczycie znajduje krzyż a dokładniej replika krzyża pochodzącego z 1930 roku i pozostałości wieży triangulacyjnej;Puszcza Jodłowa w Świętokrzyskim Parku Narodowym; wizyta w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. W drodze powrotnej zwiedzanie Bydgoszczy. Wspaniałe przyrodniczo miejsca i niezapomniane widoki, deszczowe dni, piękna miejscowość w której byliśmy zakwaterowani - Leśny Dworek na terenie Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego w Górach Świętokrzyskich, spotkania z interesującymi przewodnikami i mieszkańcami wsi Cisów, a przede wszystkim dobre wspomnienia.
8
Wycieczka do Sandomierza
W dniach 20-24.05 uczniowie klas 7e i 8d wraz z opiekunami mieli okazję podziwiać piękno wschodnich rejonów Polski. Wycieczka dała okazję do poznania architektury oraz podążenia śladami artystów, dzięki fachowym przewodnikom pomogła również odsłonić niektóre karty historii. Dzieci i dorośli bawili się świetnie.
1
Gry biblioteczne
Wramach Tygodnia Bibliotek w naszej szkolnej bibliotece odbywały się
GRY BIBLIOTECZNE dla klas IV-VI.Każdą z klas reprezentowała
4- osobowa drużyna.ZWYCIĘZCAMI ZOSTALI:
W poziomie klas IV– kl. IV f
reprezentowaną przez:
Amelię Pszczołę, Michała Momota, Julię Wleklińską,
Jakuba Gulkę.W poziomie klas V–kl. V a
reprezentowaną przez:
Amelia Karol, Radek Kinasz, Olena Pałczyńska,
Szymon SobczakW poziomie klas VI – kl. VI a
reprezentowaną przez:
Gabrysię Marciniak, Martynę Makowską,
Weronikę Czeronko, Gabrysię Kaznowską.Gratulujemy!
Czytam czasopisma, więc wiem
Wyniki konkursu bibliotecznego
„Czytam czasopisma, więc wiem”
I miejsce– Oliwia Gulka kl.5c
Dyplom Wyróżnienia:
Hubert Jaruzel kl. 5c
Klaudia Jermalonek kl. 7d
Karolina Krawczyńska kl. 5c
Hanna Jaruzel kl 5c
Julia Tyrajska kl.5c
Klaudia Przybyła kl. 5d
Amelia Karol kl. 5a
Gratulujemy !
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie