Tegoroczna Akcja Sprzątanie Świata 2018 odbyła się pod hasłem:
„AKCJA – SEGREGACJA!
2 x WIĘCEJ, 2 x CZYŚCIEJ”
Celem tegorocznej akcji było zwrócenie uwagi na selektywną zbiórkę śmieci, na segregowanie śmieci, większą dbałość o środowisko wokół nas.
Akcja Sprzątanie Świataodbywała się w dniach 21-23 września 2018 r. Koordynatorem akcji na terenie miasta był Zakład Usług Komunalnych w Stargardzie. W tegorocznej szkolnej akcji uczestniczyło 183 uczniów klas I-III i klas V – VII ze Szkoły Podstawowej nr 1 pod opieką nauczycieli: E. Krawczyk, I. Karpińskiej, M. Białas, I. Wojcieciechowskiej, J. Mikitiuk,
L .Janeczek, A. Tomczyk, T. Żółwńskiej, M. Żółwińskiego. Zarząd Usług Komunalnych w Stargardzie przekazał uczestnikom akcji rękawice i worki oraz zaproponował teren do posprzątania. Członkowie Koła Przyrodniczego i Szkolnego Koła LOP w Szkole Podstawowej nr 1, przed przystąpieniem do akcji przygotowali gazetki ścienne i plakaty promujące hasło proponowane przez Fundację Nasza Ziemia. Akcja „Sprzątanie Świata” w tym roku obchodziła 25 – lecie. Piękny Jubileusz. Jest to kolejne w tym roku niezwykłe przyrodnicze wydarzenie obok 90-lecia Ligi Ochrony Przyrody i 50-lecia Międzyszkolnego Konkursu Przyrodniczego Wiedzy o Parkach Narodowych Powiatu Stargardzkiego.
Nauczyciele przed wyjściem w teren przeprowadzili pogadanki i zajęcia poświęcone zasadom zachowania bezpieczeństwa podczas tego typu zajęć porządkowych.Wszystkie przeprowadzane w poprzednich latach akcje były łączone z selektywnym sprzątaniem wyznaczonych miejsc, podobnie było w tym roku. Uczestnicy akcji zostali poinformowani o potrzebiedziałań na rzecz ochrony najbliższego środowiska, a także o konieczności segregowania zbieranych śmieci. Wszystkie przekazane przez ZUK żółte, niebieskie, zielone i czarne worki zostały wykorzystane podczas akcji. Wśród objętych sprzątaniem były tereny bardzo brudne, ale też i takie, które napawają optymizmem ze względu na znikomą ilość śmieci. Spotkani przechodnie chwalili pracę uczniów, ale zdarzało się, że nie szczędzili słów goryczy pod adresem śmiecących.Każda z ośmiu klas, które wyruszyły w teren otrzymała komplet worków oraz rękawice. Opisy worków przypominały o segregacji: żółty – tozgniecione i puste butelki po napojach (bez nakrętek), zgniecione i puste opakowania po kosmetykach i chemii gospodarczej (bez nakrętek), plastikowe przedmioty, styropian, zgniecione aluminiowe puszki po napojach, metalowe puszki po konserwach i przetworach, zgniecione kartony wielomateriałowe po mleku i napojach (bez nakrętek), torebki, folie z tworzyw sztucznych, worki, reklamówki, koszyczki po owocach, drobny złom metali; niebieski - topapier, gazety, czasopisma, gazetki reklamowe, ulotki, katalogi, opakowania papierowe i tekturowe, kartony, tektura falista; zielony – toszklane butelki po napojach i żywności bez zakrętek, szklane słoiki bez zakrętek, szklane opakowania po kosmetykach; czarne worki – to wszystkie znalezione śmieci niepasujące do pozostałych worków.
Zebrane posegregowane odpady ułożonow wyznaczonym przez ZUK miejscu. Do akcji mógł włączyć się każdy, kto znalazł czas i chęć, by przyczynić się do tego, aby otoczenie w którym mieszkamy było czystsze i ładniejsze.
Koordynatorzy szkolnej akcji
Więcej zdjęć w galerii