• KOŁO NORDIC WALKING GRUPA SP1 - STARGARD

          • PROWADZĄCY INSTRUKTORZY NORDIC WALKING:



      • Zajęcia z Koła Nordic Walking,  w roku szkolnym 2019/2020, odbywają się z nauczycielami WF

      •  


         

        Trochę historii o Nordic Walking

                  Samych narodzin Nordic Walking dopatruje się w 30-tych latach XX wieku. Wtedy to fińscy sportowcy prowadzeni przez swoich trenerów wykorzystywali kije do tzw. “suchej zaprawy” podczas lata- czyli przygotowaniu kondycji poprzez biegi z kijami. Jako pierwszy nazwę Nordic Walking wprowadził Marko Kantaneva pisząc pracę magisterską na temat wykorzystania narciarskich kijów w treningu. Po opublikowaniu artykułu oraz stworzeniu pierwszych profesjonalnych kijów (dzięki współpracy z fińskim producentem sprzętu narciarskiego) rozpoczął popularyzację tej formy aktywności ruchowej. W latach 80-tych ubiegłego wieku nastąpił prawdziwy rozkwit tej dyscypliny. Technika marszu z kijami zaczęła być szeroko stosowana wśród narciarzy biegowych w Skandynawii. Podobny trening w tym czasie zaczynają stosować polscy narciarze. Dzięki licznym badaniom w kolejnych latach, prowadzonym wśród sportowców okazało się, iż aktywność ta oprócz treningu sportowego może być z powodzeniem stosowana na poziomie rekreacyjnym czy nawet rehabilitacyjnym. Następnie w 1997 roku dzięki współpracy Fińskiego instytutu Sportu w Vierumaki, Fińskiego Centralnego Stowarzyszenia Sportów Rekreacyjnych i Aktywności „Outdoor Suomen Latu” i firmą „Exel”, sport ten został wprowadzony na arenę międzynarodową.

         

         Wpływ na zdrowie...

                           Nordic Walking uruchamia ok. 90% układu mięśniowego, czyli aż 600 mięśni. Sport ten wpływa także na nas relaksująco, paprawia nam nastrój pobudza wydzielanie endorfin. Po 30 minytach marszu na swieżym powietrzu Nasz mózg zasilają hormony szczęścia, obniżajace poziom lęku i stresu. Jest to więc bardzo dobra forma spedzania wolnego czasu po bardzo intensywnym dniu nauki ;)

                 Badania przeprowadzone w Europie Zachodniej wskazują na pozytywny wpływ Nordic Walking na osoby z chorobami układu oddechowego, przewlekłą niewydolnością serca, po wypadkach, zabiegach ortopedycznych czy kontuzjach sportowych. Marsz z kijkami jest również niesłychanie przydatny w profilaktyce prozdrowotnej osób w każdym wieku. W obecnym wydaniu aktywność ta jest dość młodym sportem, jednak ilość osób ją uprawiających szacuje się na ponad 10 milionów ludzi na całym świecie. Co więcej liczba osób uprawiających tę aktywność stale rośnie, zrzeszając zwolenników każdej narodowości, wieku czy płci.

         

        Prawidłowa technika

                  Odpowiednią wydolność i sprawność całego organizmu może zapewnić nam coraz to bardziej popularny i modny Nordic Walking, popularnie zwany marszem z kijkami. Jednak tylko odpowiednia technika chodu może zapewnić nam w pełni wykorzystanie właściwości prozdrowotnych.

                  Nie widzę potrzeby przytaczania prawidłowej techniki Nordic Walking. Dlaczego? Z powodu bardzo dużych ilości informacji dostepnych w literaturze oraz na stronach Internetowych. Jednak musimy pamiętać o jednym,  żadna literatura nie zastąpi i nie nauczy nas prawidłowego chodzenia z "kijami". Do tego niezbedny jest Instruktor  Nordic Walking, który praktycznie i prawidłowo  przeprowadzi nas przez wszystkie etapy nauki chodzenia z "kijami". Polecam jednak książkę, którą wymieniam poniżej.

                 Pamietaj, że nieumiejętne posługiwanie się kijkami może spowodować kontuzję, bądź pogłębić nasze problemy zdrowotne, dlatego słuchaj swoich Instruktorów ;)

         

        Informacje zostały zapożyczone z następujących źródeł:

        1. A. Wilanowski, "Nordic Walking dla każdego",  Wydawnictwo Bukowy Las, 2014 r.

        2. www.marszpozdrowie.pl

        3. Zdjęcia: https://pixabay.com