• Tekstowa podstrona

• 8-12.04.2019r.

W tym tygodniu rozpoczęła się nasza tygodniowa przygoda w Elmsgorn. 10 uczennic ze szkoły podstawowej nr 1 w Stargardzie bierze udział w wymianie uczniowskiej z domem kultury w Elmsgorn koło Hamburga. W poniedziałek 08.04.2019 stawilysymy się na dworcu w Hamburgu, z którego odebrał nas opiekun grupy niemieckiej.

Dzień pierwszy

Na dworcu przesiedliśmy się na pociąg i dotarliśmy szczęśliwie na miejsce. Miasto powitało nas słońcem a nasi niemieccy partnerzy śniadaniem i kawą. Zakwaterowaniem poszło szybko i wyruszyliśmy do miasta aby poznać zabytki, po południu w towarzystwie niemieckich kolegów i koleżanek udaliśmy się do kręgielni i po emocjonujących rozgrywkach wróciliśmy wszyscy na kolację.

Dzień drugi

09.04.2019 rozpoczął się pysznym śniadaniem w Kruckauhaus. Bezpośrednio po śniadaniu udaliśmy się wraz z naszymi niemieckimi przyjaciółmi do interaktywnego Muzeum Przemysłu Elmsgorn na zajęcia z historii miasta i oraz lekcję sprzed stu lat. Młodzież miała okazję cofnąć się w czasie poprzez pisanie na starodawnych tabliczkach za specjalnych rysików, poznali również pismo do kaligrafii oraz pomoce naukowe z poprzedniej epoki. Następnym punktem programu był wspólny posiłek w restauracji, gdzie dziewczyny celująco poradziły sobie z odczytaniem menu i zamówieniem posiłku w języku niemieckim. Po obiedzie udaliśmy się do Muzeum Stargardu. Dla naszej młodzieży było to wielkie przeżycie. Najwieksze wrażenie zrobiły stare zdjęcia znanych im miejsc z niemieckimi szyldami i nazwami ulic. Po powrocie do Kruckauhaus rozpoczęły się zajęcia integracyjne w tym rozgrywki sportowe sprzyjające zacieśnianiu powstałych więzi polsko -niemieckiej grupy.

Dzień trzeci

10.04.2019 dzisiejszy dzień spędziliśmy w Hamburgu. Nasza podróż rozpoczęła się od wizyty w pierwszym w Europie tunelu podwodnym pod rzeką Elbę. Następnym punktem programu było zwiedzanie miasta i jego najciekawszych miejsc z pokładu piętrowego autobusu. Po południu zwiedziliśmy jedno z najciekawszych muzeów Europy Miniaturowy der land, gdzie w ciągu 5 godzin odwiedziliśmy 5 różnych państw.

Zmęczeni lecz pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

Dzień czwarty

11.04.2019 Już czwartek, dzisiaj pojechaliśmy do Centrum Kultury w pobliskim mieście. Najpierw odbylismy warsztaty na temat funkcjonowania systemu szkolnictwa w Niemczech, następnie zajęcia sportowe w tym wspinaczka górska na ścianie pod okiem doświadczonego trenera bedaca elementem treningu interpersonalnego oraz relacji w klasie. Zajęcia umożliwiły nam głębsze poznanie edukacji niemieckiej w tym wyjątkowo ważnej dla społeczeństwa pracy wychowawczej. Popołudnie spędziliśmy na zajęciach z gotowania, gdzie w mieszanych grupach przygotowaliśmy polskie i niemieckie dania. Była to świetna okazja do poszerzenia słownictwa i przełamania barier w bezpośredniej komunikacji w obcym języku.

Dzień piątyDzień 12.04.2019 piątek. Trochę smutno bo to już koniec, ale jeszcze na dziś mamy zaplanowane interesujace spotkanie w ratuszu. Następnie pożegnalny obiad w syryjskiej restauracji, zakupy, przygotowanie prezentu dla gości, i pamiątki dla naszej szkoły a potem pakowanie :)

Więcej zdjęć w Galerii - zpraszamy!