• Informacje ogólne

Doradztwo zawodowe to uporządkowane i zaplanowane działania mające na celu wspieranie uczniów w procesie świadomego i samodzielnego podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych.

Jednym z zadań szkoły jest przygotowanie uczniów do wyboru kierunku kształcenia
            i zawodu, dlatego też prowadzone są zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego.

Podczas zajęć z doradztwa zawodowego uczniowie przygotowują się do planowania ścieżki swojej kariery i trafnego podejmowania decyzji, które dotyczą wyboru kierunku dalszej nauki.

W klasie VII realizowane są treści dotyczące: poznawania samego siebie, analizowania informacji na temat systemu edukacji i rynku pracy, poszerzania wiedzy, umiejętności
            i kompetencji społecznych uczniów oraz rozwijania umiejętności uczenia się przez całe życie.

W klasie VIII realizowalne są treści dotyczące poznawania własnych zasobów, m.in.: zainteresowań, zdolności i uzdolnień, mocnych i słabych stron, jak również ograniczeń, kompetencji, predyspozycji zawodowych, stanu zdrowia; świata zawodów i rynku pracy, m.in.: poznawanie zawodów, wyszukiwanie oraz przetwarzanie informacji o zawodach i rynku pracy oraz planowania własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych, m.in.: planowania ścieżki edukacyjnej i zawodowej, podejmowanie decyzji dotyczących edukacji i pracy.